TEACHING STAFF SEPTEMBER 2017

1. Mr R Abbotson Assistant Curriculum Leader English,EPQ RWA
2. Mrs N Abson English NA
3. Ms R Aldridge Curriculum Leader Performing Arts & Drama RA
4. Ms N Arora Business NAA
5. Miss K Bailey Psychology & Sociology KB
6. Mr G Bashford ICT/Computing GKB
7. Dr J Beardmore Science JBS
8. Miss E Bell Curriculum Leader History EJB
9. Mrs J Bernardi MFL JB
10. Mrs N Betts Associate Headteacher, Curriculum Leader MFL NJR
11. Mr C Broom Curriculum Leader Science CBS
12. Ms V Carrington Psychology, Sociology, Health & Soc. Care, Child Development VC
13. Mrs L Clark Achievement Coordinator Y12 & Y13, Business Studies LM
14. Mrs R Clarke Curriculum Leader PE RBP
15. Mrs A Cole Mathematics AJC
16. Mrs C Cooke Deputy Headteacher, English, Critical Thinking CAC
17. Miss E Cooper Music ESC
18. Mrs N Conway Assistant Curriculum Leader Mathematics (maternity) NJ
19. Mrs S Cornwall Art SC
20. Mrs B Cummins English BC
21. Miss L Daniels Acting Curriculum Leader English LDE
22. Miss R Darlington Deputy Headteacher, Additional Needs Coordinator, PE RJD
23. Mrs H Davies Art, Photography, Technology HEM
24. Mrs S Davies Achievement Coordinator Y8 & Y9, PE SAP
25. Mrs R Egli French, German , Spanish RAE
26. Mr D Evans Curriculum Leader Mathematics DSE
27. Mr K Fairclough Drama, English KCF
28. Mrs F Fishburne Assistant Curriculum Leader, Mathematics (maternity) FF
29. Mr A Ford Assoc. Headteacher, Curriculum Leader ICT, Tech and Comp Faculties AF
30. Mrs K Fowler Science, Mathematics KMF
31. Mr D Fowler Geography, Assistant Professional Mentor DFG
32. Miss S Friend PE SFP
33. Miss S Frost LEAD TECHER; History, Classical Civilisations, Politics, Geog SF
34. Mr D Garcia MFL DJT
35. Mr P Goodwin ICT, Computing, iMedia, Business Studies, Careers PJG
36. Mr K Gornall Technology KGT
37. Ms S Gregory Science, Maths SK
38. Mrs J Gunay Psychology/Sociology, Geography JG
39. Mrs S Halstead Achievement Coordinator Y10 & Y11, Design & Technology SMH
40. Mrs K Harford Mathematics KP
41. Mrs K Heywood Dance, Performing Arts KH
42. Miss R Hibbert Maths RH
43. Mr P Hilton Assistant Curriculum Leader Science, D of E coordinator PDH
44. Mrs J Hooper Health & Social Care, Childcare, Sociology, Psychology, English JB2
45. Mrs D Hughes Design & Technology DCH
46. Mrs Z Hughes Assistant Headteacher, Head of College, Dance ZLH
47. Mr G Jones Design & Technology GJ
48. Mrs A Ince History, Politics ALM
49. Miss A Jackson PE, Geography AJP
50. Mrs J Jackson Geography, Travel and Tourism, History, Event Planning JAJ
51. Miss C Jenkins Religious Studies, ASDAN CLJ
52. Mr I Jepson Maths IMJ
53. Miss F Jones Design & Technology (maternity) FJ
54. Mr T Kilkenny English TK
55. Miss K Lawless Science CKL
56. Miss E Lawrence Curriculum Leader Music EL
57. Mr J Leigh Headteacher JML
58. Mr A Leonard Geography, Environmental Studies, Travel & Tourism ASL
59. Mrs H Lomas Design & Technology HL
60. Miss E Loveland Acting ACL English EEL
61. Miss L Lowe Law, Geography LLL
62. Miss C Mack Design & Technology CEM
63. Miss S Maile Religious Education, Citizenship, PSHCE SM
64. Mrs A Martin Science AEM
65. Mr S Mason History SCM
66. Mr D Massey Assistance Curriculum Leader, Technology DMT
67. Mr P McDevitt MFL PMC
68. Mrs A Mendoza Mathematics AIM
69. Mrs C Milnes Curriculum Leader RE, Classical Civilisation, Geography CSM
70. Miss A Misra English, Literacey Coordinator AM
71. Mrs H Morgan-Evans Science HSM
72. Mrs K Nicholson PE, Geography KGN
73. Miss K Norcliffe English KRN
74. Miss N Oyler Associate Headteacher, PE NO
75. Miss H O’Rourke MFL HLR
76. Mrs S Parsons Mathematics SEP
77. Mrs E Painter Assistant Curriculum Leader Science ESP
78. Ms R Ralphs Art RAR
79. Mr T Reardon-Davies Media Studies Coordinator, EPQ Coordinator, English TMD
80. Mrs S Rigby Science, Mathematics SBR
81. Mrs A Rimmer Curriculum Leader, English (maternity) AK
82. Mrs I Robinson Curriculum Leader D & T, Hospitality and Catering Coordinator IR
83. Mr B Salisbury ACL Mathematics BSM
84. Mrs T Sellers Science TH
85. Mr D Shaw Curriculum Leader Social & Applied Learning DSB
86. Miss R Shaw MFL RSS
87. Miss S Sheen English SLS
88. Mr S Sherman Mathematics SSM
89. Miss J Squires History JES
90. Miss B Stone Design & Technology RS
91. Miss B Thomas English BT
92. Mrs V Thomson Sociology, Health & Social Care, Vocational skills, Business VG
93. Mrs C Thornhill Science CJT
94. Miss L Timms Mathematics LTM
95. Mr R Troth Assistant Headteacher, MFL RT
96. Miss J Unwin Assistant Curriculum Leader Technology JU

 

97. Mr D Valentine Curriculum Leader Art & Photography DV
98. Mrs E Vukovic Mathematics, Science AC1
99. Mr A Waring Science AW
100. Miss A Whalley Associate Headteacher, Achievement Coordinator Year 7, PE AAW
101. Miss C Wildman Curriculum Leader Geography, Environmental Studies, T& T CW
102. Mrs H Williams Ass. Curriculum Leader, Whole School Literacy, English (maternity) HLW
103. Mrs K Wilson Science KW